Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Dluhová poradna - exekuce, výživné

Dluhová poradna - exekuce, výživnéDatum konání:
20.2.2014

20. 2. (čtvrtek) od 17h zdarma DLUHOVÁ PORADNA                                                                                 

Objednat se můžete u dluhové poradkyně na tel. 774 209 195, www.123-oddluzeni.cz,   poradí Vám, jak se dostat z nesnází - dluhy, placení výživného, zastavení exekuce…        VŠE DISKRÉTNĚ!!!

Exekuce na bankovním účtu. Jak se dostat ke svým penězům?

Zablokoval Vám nebo někomu ve Vašem okolí exekutor účet v bance? V horším případě i s celou výplatou nebo jiným příjmem? Využijte zákonné možnosti a požádejte o výplatu alespoň části peněz!

Dle občanského soudního řádu máte právo na základě § 304 b zákona č. 99/1963 Sb., aby Vám banka vyplatila z Vašeho exekučně obstaveného účtu, na kterém máte uložené své finance (účet nesmí být vyčerpaný do mínusu – debetu), částku ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce, které je pro rok 2014 v částce 3410 Kč. Máte tedy právo zažádat, aby Vám z Vašeho účtu byla vyplacena částka 6820 Kč. Tento krok je možné učinit pouze jednou v rámci jednoho exekučního řízení.

Doporučujeme podat oficiální písemnou žádost, kterou předáte osobně na pobočce.

K sepsání této žádosti budete potřebovat znát adresu pobočky banky, číslo jednací exekučního příkazu, kterým byl učet obstaven, jméno exekutora, adresu exekutorského úřadu a číslo Vašeho bankovního účtu.

POZOR – stejnou částku je exekutor povinen ponechat dlužníkovi i při exekucí movitých věcí v místě jeho bydliště.

Exekutor dále nesmí zabavit snubní prsten, běžné oděvní součásti a běžné vybavení domácnosti – (zde jsou ale přísná hlediska co je běžné a nezbytné – např. nesmí zabavit lůžko na spaní, zdroj k ohřevu jídla atd.), zdravotnické potřeby a pomůcky (invalidní vozík atd.)

VÝŽIVNÉ

Výživné je určeno rozsudkem soudu tomu rodiči, kterému nejsou děti svěřeny do výchovy. Nejčastěji se tomu tak děje po rozvodu manželství, ale i v případech, kdy rodiče nejsou sezdaní a na příspěvku na výživu děti se nejsou schopni domluvit.

Určená výše výživného v rozsudku soudu je závazná a úhrady výživného není možné s ničím kompenzovat – např. otec je povinen hradit 2 000 Kč/měsíčně na výživném pro dceru, matka má otci hradit 1 000 Kč/měs. na vyrovnání společného jmění manželů – tyto částky není možné započítávat, platby by měly být řádně realizovány.

Pokud platby výživného neprobíhají dle rozsudku (v řádné výši a včas), je možné požádat soud, aby nařídil výkon rozhodnutí nebo exekuci tak, aby se výživné sráželo přímo z platu toho rodiče, který má výživné poskytovat.

Sepsání takové žádosti provede pracovnice soudu a je to zcela zdarma.

Soudní poplatky zde vyměřovány nejsou.

 

V případě, že rodič, který má poskytovat výživné, nemá stálý příjem a není z čeho srážet, je možné nařídit výkon rozhodnutí nebo exekuci na jeho jiný majetek – např. bankovní účet, prodej movitých věcí, prodej nemovitostí atd.

Opět zde platí, že sepsání návrhu na výkon rozhodnutí nebo exekuci sepíší pracovníci soudu a je to zcela bez úhrady.

 

Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce je považováno za trestný čin  zanedbání povinné výživy(§ 196 tr.z.).