Úvodní stránka > Partnerská obec Drezzo > Rok 2008

Návštěva Opatova (30.5.-2.6. 2008)

Po delší době navštívilo několik mladých lidí z Drezza naši obec.  Byli ubytováni na Vysokém Poli , prohlédli si Opatov, zajímaly je větrné elektrárny u Anenské Studánky i vodní elektrárna na Hvězdě. Mimo Prahy  také  navštívili Litomyšl, Olomouc  a někteří i adrenalinový park v Jeseníku. Ve Svitavách obdivovali právě otevřenou Fabriku. Užili si také zábavu na hřišti a opékání buřtů na rozloučenou.

Návštěva Drezza (25.-28.10. 2008)

Ve dnech 25. – 28.10.2008 navštívilo 36 obyvatel Opatova ( 25 dětí a 11 dospělých )naši partnerskou obec Drezzo.

Stejně jako při minulé návštěvě v roce 2004 se jim po sice dlouhé ( 15 hodin ), ale klidné cestě, dostalo srdečného přivítání a velké pohostinnosti.

První den návštěvy začal prohlídkou nové knihovny, která se nachází naproti obecnímu úřadu a staré škole, kde byly děti ubytovány.

V nových prostorách budovy knihovny také sídlí jesle pro děti od 0,5 do 3 let. Prohlídka Drezza pokračovala procházkou po jeho staré části a návštěvou kaple. Následoval oběd – o stravování se během celého pobytu staralo několik místních žen. Součástí partnerství je i poznávání typické místní kuchyně, a tak mimo množství hranolků a litrů Coca Coly  děti ochutnaly např. milánské risotto, polentu, pečené kaštany, pizzocheri, pizzu, lasagne...

Odpoledne se hrála fotbalová utkání mladších a starších, kde proti sobě nastoupili i starostové obou obcí. Na domácí půdě vyhráli Italové, ale nešlo ani tak o výsledky jako spíš o zábavu. Ovšem na to, že mužstva Opatova byla postavena systémem „hraje každý, kdo může, i když není fotbalista“ , byly výsledky více než uspokojivé! ( Uvidíme, až přijedou kluci z Itálie změřit síly k nám :-)

Večer děti předvedly místním své vystoupení s písničkami, břišním tancem, pianem, flétnou a pohádkou Perníková chaloupka v italštině, které mělo být přiblížením naší národní kultury a setkalo se s velkým úspěchem! Po vystoupení se rozdávaly dárky, které česká strana Drezzu přivezla, především perníkové chaloupky a perníky z Pardubic.  Jako jeden z dárků bylo také zprovoznění internetových stránek Opatova v italštině.V knihovně zůstala jako památka na tuto návštěvu prezentace Pardubického kraje s fotkami z jeho důležitých měst a pohádka Perníková chaloupka s obrázky a překladem.

Druhý den děti navštívily čokoládovnu ve Švýcarsku a po obědě odjely k jezeru Como ( jezero Como je 70 km dlouhé, patří spolu s městem k nejvýznamnějším v severní Itálii a pro zajímavost - chatu na břehu jezera má americký herec George Clooney ).

Tady byli všichni pozváni do sídla krajské vlády, kde jim radními bylo přestaveno město Como. Poté si prohlédli okolí jezera a historickou část města.

Pobyt byl zakončen slavnostní večeří v restauraci v Drezzu. S dárky pro děti přišel i pan farář a od zástupců obce všichni dostali mimo jiné med, který se v Drezzu vyrábí na ulici Opatov – na počest našeho partnerství v Drezzu pojmenovali jednu ulici – via Opatov.

Účelem návštěvy bylo mimo jiné podpořit zájem obyvatel Drezza o naši obec, což se podařilo a partnerství bude pokračovat přípravou návštěvy  Opatova v příštím roce ( obec  podá žádost o dotace z grantu Pardubického kraje ). V Drezzu proběhnou v červnu komunální volby a to, jakým směrem se partnerství bude ubírat, záleží také na jejich výsledcích.

Rádi bychom, aby se do partnerství zapojilo více obyvatel Opatova, rádi uvítáme vaši pomoc a nápady!

( V prosinci více info o návštěvě v Opatovském zpravodaji. )