Úvodní stránka > Partnerská obec Drezzo > Rok 2009

Partnerství s Drezzem pokračuje !

Ve dnech 4. – 6.9. 2009 nás navštívila 13 členná výprava zástupců Drezza ( starosta Cristian, zastupitelé Marco, Gian Mario a Stefano s kamarády Alessandrem a Spiritem, nová zástupkyně pro partnerství Desire s přítelem Claudiem a prezident sportovního klubu Giuliano s manželkou a jejími kamarádkami ).

V pátek se Italové ubytovali na Vysokém Poli ( ráno přiletěli do Bratislavy a najatým mikrobusem s prima řidičem přijeli do Opatova ).  Po  obědě jsme jim ukázali Opatov a okolí, podívali jsme se mimo jiné  k větrným elektrárnám, ke Hvězdě, stavbyvedoucí nás také pustil na obchvat a s paní ředitelkou jsme nahlédli do školky a jídelny. Na obecním úřadě nám předali dárky, které přivezli – pamětní desku k pětiletému výročí trvání partnerství, nově vydanou knihu o Drezzu a míče pro školu a fotbalisty.Večer jsme italskou návštěvu oficiálně uvítali v Kulturním domě a společně jsme projednali budoucnost našeho partnerství. Také Opatov měl pro návštěvníky připravené dárky na památku – obrázky, které namaloval a daroval ing.arch. J.Jurka a keramické zvonky ze svitavské dílny od Seků.

V sobotu se všichni vydali historickým vláčkem z Mladějova do Nové Vsi a potom na prohlídku města a zámku v Moravské Třebové.  V Koclířově se potom zastavili na koncert Daliboru a italského souboru Alpini Valtanaro, který byl ve Svitavách právě na návštěvě. Po návratu do Opatova jsme se s Italy ještě podívali do školy, kde se, jak je pro ně typické, o všechno živě zajímali. Večer bylo naplánováno setkání se zastupiteli a zástupci spolků z Opatova, kteří projevili o účast na partnerství zájem. Italům se u nás líbí příroda i vesnice, chodili by k nám prý rádi do školky i do školy…Ale nadšeni byli ze zábavy, setkání s lidmi z Opatova a parádního pohoštění, které jsme společnými silami připravili ( mimo jiné byly využity pro tento účel získané peníze z dotace Pardubického kraje ) a každá rodina přinesla „nějakou dobrotu“ ze svých specialit, kterými hostí návštěvy. Jazyková bariéra, jak se ukázalo, nebyla při zábavě překážkou a všichni se dobře bavili.

V neděli dopoledne jsme se už jen krátce při malém pohoštění rozloučili a Italové odjeli směr Bratislava, odkud v pondělí odlétali domů.

Návštěva byla ( i přes nepřízeň počasí ) vydařená nejen programem, který jsme zástupcům Drezza nabídli, ale hlavně jsme se shodli na nápadech a chuti do dalšího rozvoje partnerství – v nejbližší době, ve spolupráci se školou, budeme realizovat dopisování mezi dětmi Opatova a Drezza v angličtině, na příští červen je domluvena návštěva Drezza, nadále zůstává otevřený prostor pro Vás, kdo byste se chtěli do partnerství aktivně zapojit a od ledna je plánovaný kurs italštiny, který by těm, kdo mají zájem, poskytl možnost základního dorozumění.

Smyslem partnerství je setkávání co největšího počtu obyvatel obou vesnic, proto sobotní účast téměř 80 lidí, kteří rádi přišli a ochotně se podíleli na pohoštění, je projevem zájmu o rozvíjení partnerství a pro nás, organizátory, velkým úspěchem J!

Za kulturní komisi Jana Kovářová