Úvodní stránka > Partnerská obec Drezzo > Rok 2010

Rok 2010

Koncem června ( 24. – 27. 6. 2010 ) navštívilo 36 obyvatel Opatova naši partnerskou obec Drezzo.

Návštěvě přálo krásné počasí, Italové pro nás připravili pestrý program, dobré jídlo i s ochutnávkou typické místní kuchyně a byli, stejně jako při předchozích návštěvách, velmi pohostinní. My jsme, za přispění dotace z Pardubického kraje, jako dárky vezli české výrobky – med od opatovských včelařů, DVD o životě v Opatově, dárkové balíčky, keramiku, knihy o České republice a koláče, které jsou v Drezzu velmi oblíbené.

Program zájezdu:

24. 6.

- cesta z Opatova do Drezza ( 1100 km, 15 hodin jízdy )

- večeře s hostitelskými rodinami v areálu Parco Solare

25. 6.

- prohlídka města Como ( významné město asi 20 km od Drezza )

- cesta lodí po jezeře Como ( nejhlubší jezero v Evropě, délka 80 km )

- návštěva botanické zahrady u vily Carlotta ( v Itálii tyto vily slouží k prohlídkám podobně jako u nás zámky )

- prohlídka loděnice ( malá dílna, která v Itálii platí za špičku ve svém oboru, kde se užpo šest generací vyrábí tradičním způsobem dřevěné lodě typické pro jezero Como )

- večerní zábava

26. 6.

– návštěva Muzea houpacích koní, které vybudoval zakladatel firmy Chicco

- oběd se zástupci místních spolků a okolních měst, předávání dárků

- vystoupení taneční školy z Drezza

- fotbalové utkání ( naši hoši se za velké podpory svých fanynek utkali s výrazně mladším italským týmem se ctí a nechybělo mnoho, aby vyhráli :-) )

- večeře s místními

27. 6.

– rozloučení s hostiteli, odjezd

Dlouhá cesta byla náročná, ale oba řidiči byli ochotní a všude nás dovezli bezpečně.

Této návštěvy se zúčastnili zástupci spolků a zastupitelé, kteří se podíleli na přípravě návštěvy Italů v Opatově v září 2009, dále „ studentky“  kurzu italštiny, který probíhal na OÚ od února do června a někteří další, kdo projevili o rozvíjení partnerství zájem.

Stejně jako my, považují i Italové naši návštěvu za velmi vydařenou, dokonce mají v plánu začít s kurzem češtiny ( přestože je prý pro ně těžká ), aby se příští rok u nás také trochu domluvili. Další návštěva, tentokrát v Opatově, je předběžně plánována na červen 2011. Ke spolupráci jsou zváni všichni, kdo mají zájem se na těchto akcích podílet.

Za kulturní komisi Jana Kovářová

foto z novin