Úvodní stránka > Spolky > Chovatelé

Chovatelé

ČSCH - logo

Český svaz chovatelů je podle zákona č. 83/1990  Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, občanským sdružením. V rámci Českého svazu chovatelů jsou ustavovány organizace, jejichž členy jsou chovatelé zvířat, zejména drůbeže, králíků, okrasných a užitkových holubů, poštovních holubů, okrasného a exotického  ptactva, kanárů, koček, kožešinových zvířat, akvarijních rybek, terarijních živočichů, drobných hlodavců, koz, ovcí, psů a jiných domácích a v zájmových chovech chovaných zvířat nebo právnické osoby jimi založené. Ve své činnosti vychází z odborných zájmů chovatelů, které jsou v souladu se společenským úsilím o tvorbu a ochranu životního prostředí. Aktivně působí na rozvoj chovatelské záliby.

Základní organizace Českého svazu chovatelů byla v Opatově založena v roce 1960. Dříve byli chovatelé z Opatova členy Základní organizace ve Svitavách – Lačnově. V 80. letech minulého století měla organizace i několik desítek členů několika generací a nechyběli ani mladí chovatelé. Spolek v té době hospodařil na pozemcích o výměře 4,5 ha. Na polích se pěstovalo obilí, řepa nebo brambory. Práci chovatelům ulehčoval traktor nebo kobyla. Po roce 1989 byly pozemky vráceny původním majitelům nebo České republice. Za těch několik málo let, kdy pozemky nejsou obhospodařovány naším spolkem, na některých vyrostl les, jiné leží ladem. V současné době má naše základní organizace 14 členů z Opatova a Opatovce.

Členská základna:

předseda: Bohuslav Kubeš

místopředseda: Jan Pospíšil

jednatel: Vladimír Čechal

pokladník: Hana Kubešová

hospodář: Jiří Smolík

předseda revizní komise: Jiří Lustyk

členové: Zdeněk Vašek, Miroslava Veselá, Zdeňka Vaverová, Jaroslav Patočka, Jindřich Tomiška, Martin Smetana, Vladimír Čechal ml., Anna Čechalová

foto členské žákladny

Klubovna ČSCH

V 50. letech 20. století získala organizace do svého užívání klubovnu, kterou v následujících letech zrekonstruovala (v 80. letech nové sociální zařízení a kuchyň, v posledních 10-ti letech se za pomoci obce Opatov podařilo opravit hospodářskou část a fasádu budovy).

klubovna ČSCH

Každý rok v měsíci září se v areálu Základní organizace Českého svazu chovatelů Opatov koná tradiční místní výstava králíků, holubů, drůbeže a okrasného ptactva. Výstava je mezi odborníky hodnocena jako jedna z největších a nejlepších akcí tohoto druhu a účastní se jí desítky vystavovatelů z celého Pardubického kraje. Nejen věhlas a tradice této akce ale i propagace, kterou nám zajišťují Noviny Svitavska a Český rozhlas Pardubice, přiláká každoročně stovky návštěvníků. Pro návštěvníky je vždy připraveno bohaté občerstvení (sele na rožni, guláš šéfkuchaře Lustyka, párečky, pivo a jiné alkoholické a nealkoholické nápoje, nezapomene se ani na nějaké ty dobroty pro děti). V roce 2007 byla součástí výstavy i možnost projížďky na poníkovi pro děti, kterou zajistila slečna Veselá.

V roce 2006 se v Opatově uskutečnil 3. ročník Okresní soutěžní výstavy králíků o putovní pohár. Základní organizace Opatov získala druhé a čtvrté místo.

Naši členové se účastní výstav nejen v rámci okresu Svitavy (místní výstavy v Poličce, Svitavách, Hradci nad Svitavou, Pomezí), ale i  celé České republiky (Moravskoslezská výstava v Přerově, Výstava kraje Vysočina v Bohdalově, celostátní výstava Lysá nad Labem), kde svými dosaženými výsledky významným způsobem reprezentují nejen základní organizaci ale i obec. V roce 2004 měla naše organizace zastoupení i na vrcholné akci ČSCH, na Evropské výstavě v Praze, kde naši 2 chovatelé v konkurenci několika tisíc chovatelů z celé Evropy úspěšně  reprezentovali naši organizaci.

Foto z výstav :

oceňování drůbeže

voliéra s okrasným ptactvem

Připravila: Hana Kubešová (tel. kontakt: 724 552 712)